'Cinderella'®
- Ren rosa.
- Middelstor og godt fyldt blomst
- Fin og frisk duft, der kan minde om æbler.
| Antal | Pris pr. enhed |
|---|---|
| Fra 1 |
99,95 kr
|
| Fra 10 |
89,95 kr
99,95 kr
(10.01% besparet)
|
| Fra 25 |
79,95 kr
99,95 kr
(20.01% besparet)
|
| Fra 50 |
69,95 kr
99,95 kr
(30.02% besparet)
|
Rose Cinderella er en robust buketrose der giver markant farve og duft i rosenbedet eller i større krukker. Den tætte, fyldte roseblomst i ren rosa farve blomstrer rigt fra juni til efteråret og giver en elegant charme i grupper eller som hæk. Fordelene er 1) stærk hårdførhed og letdyrkning, 2) smuk duft der minder om æbler, 3) alsidig anvendelse fra bede til krukker og hæk, 4) lav vedligeholdelse og villig til at trives i almindelig roserjord med regelmæssig gødning. Plant den dybt, skab en tæt, sund vækst, og nyd en langvarig blomstring og sund plante med flotte, mørkegrønne blade. Vi har også mange Roser på lager
Rose 'Cinderella'®
Type
Buketrose.
Anvendelse
Plantes i små eller store grupper i rosenbedet, også smuk blandt stauder. Kan også dyrkes i større krukker, gerne 3 stk sammen.
Velegnet som uklippet eller klippet hæk. Let dyrkelig og meget hårdfør.
Blomster
Ren rosa. Middelstor og godt fyldt blomst fin og frisk duft, der kan minde om æbler. 25-40 kronblade. 7-9 cm i diameter.
Blomstrer meget rigt fra slut juni til sent på efteråret.
Vækst
Velforgrenet, udbredt vækstform. Mørkegrønne sammensatte blade.
Bliver 60-80 cm høj.
Bemærkninger
Placeres solrigt. Gødes regelmæssigt.
Plantes i rosenjord for optimal trivsel.
Forædlet af Kordes Rosen i 2003. Har vundet flere priser for duft, sundhed og blomsterform, blandt andet i Baden-Baden, Geneve og Rom.
Plantning:
Plantes dybt. Podestedet bør være 10 cm under jorden. Meget hårdfør og let dyrkelig.
| Archetypes: | Plante |
|---|---|
| Blomstringsperiode: | Sommer, Efterår |
| Anvendelse: | Hæk, Krukker |
| Bladfarve: | Grønlige |
| Optimale vækstbetingelser: | Fuld sol |
| Højde: | 30 - 50 cm, 60-80 |
| Afskæring: | Ja |
| Bredde: | 30-50, 30 - 50 cm |
| Duft: | Ja |
| Hårdførhed: | Fuldt |
| Placering: | Fuld sol, Sol |
| Bladfarve 2: | Mørkegrønne |
| Blomstrings 3: | Juni- November |
| Vækst: | Normal, Middeltvoksende |
| Blomsterfarve: | Sartrosa, Rosa |
| Anvendelse 1: | Haver og parker |
| Blomstring: | Sommer, Efterår |
| Frugter str.: | 1 - 5 |
| Bladfarve 1: | Mørkegrønne |
| Anvendelse 4: | Hække, Krukker, Haver |
| Hoved kategori: | Roser |
| Blomster str.: | 1 - 5, 3 - 5 |
| Gødningsniveau: | Kraftig |
| Lysforhold: | Fuld sol |
| Anvendelse 2: | Krukker |
| Kategori: | Buketroser |
| Blad form: | Sammensatte |
| Vækstform: | Bunddækkende |
Buketroser kaldes også Floribundaroser eller Polyantha roser. De er karakteristiske ved at bære de middelstore blomster mange sammen i store "buketter" i alle skudspidser. Roserne er sjældent over 100 cm høje og naturligt velforgrenede. Buketroser anvendes ofte i større eller mindre grupper, ofte sammen med stauder. Ved gruppebeplanting beregnes en planteafstand af 40-60 cm. mellem planterne i gruppen, som herved kommer til at danne én sammenhængende enhed - fuld af blomster! Buketroser vokser også gerne i krukker og bliver allerbedst i store og dybe krukker, hvor det er muligt at plante 3 stk sammen. Roser i krukker bør altid vinterbeskyttes.
Ønsker du dig også et dejligt rosenbed, fuld af blomst og duft, så er det buketroser du skal bruge.