'Kalinka'
- Rig blomstring fra medio maj
- Store, pink blomster der gradvist falmer mod blomstens midte
- Lange, lyse støvdragere med gule støvknapper
Kalinka er en kompakt, stedsegrøn rhododendron med tætvævet løv og overdådigt blomsterflor, der allerede midt maj gør haven farverig. Bedriften ligger i dens særlige vækstform og hårdførhed: planten trives i surbundsjord og tåler både fuld sol og halvskygge, og kræver kun to årlige gødningsperioder med surbundsgødning. Blomsterne starter som mørk pink knopper og åbner til lyserød blomster med iøjnefaldende gulgrønne aftegninger og lange pink støvdragere, hvilket giver et dramatisk gennemslag i bede. Kalinka når ca. 120 cm høj efter 10 år og kan bruges som forgrund i bede eller omkring en meter høj, samt i krukker – enten som gruppe eller enkeltplantning, der giver konstant farve og vintergrøn struktur. Vi har flere Rhododendron til din have her
Yakushimanum 'Kalinka'
Vækstforhold:
Yakushimanum bør plantes i surbundsjord og vandes grundigt ved plantning og regelmæssigt gennem etableringsfasen.
Rhododendronen skal gødes to gange årligt, i hhv. april og juni måned, men en surbundsgødning.
Trives godt i både fuld sol og halvskygge.
Blomsterfarve:
Mørk pink knopper, åbnes til pink blomster der bliver gradvist lysere ind mod blomstens midte.
Iøjefaldende, gulgrønne aftegninger og lange, pink støvdragere.
Rig blomstring af store blomster, som næsten dækker løvet.
Blomstringstid:
'Kalinka' blomstrer fra medio maj.
Højde:
Yakushimanumen forventes at være ca. 120 cm høj efter 10 år. Bliver ofte lidt bredere end høj.
Hårdførhed:
Særdeles god vinterhårdførhed.
Vækst og løv:
Kompakt og tæt vækst med hvælvede, mørkegrønne blade.
Yakushimanumen er stedsegrøn. Nyvækst er ofte dekorativt hvidfiltet, indtil bladene er fuldt udviklet.
Anvendelse:
Yakushimanum-typer kan med fordel anvendes som forgrund i bede eller hvor sluthøjden ønskes omkring 1 meter.
De er også velegnet til krukker, samt til at anvendes gruppevis eller enkeltvis.
| Archetypes: | Plante |
|---|---|
| Blomstringsperiode: | Forår, Sommer |
| Bladfarve: | Grønlige |
| Optimale vækstbetingelser: | Fuld sol, Halvskygge, Surbundsjord |
| Blomster str.: | 8 - 12, 10 - 25 |
| Jordbund: | Surbund |
| Blad form: | Aflange |
| Hårdførhed: | Fuldt |
| Placering: | Fuld sol, Sol til halvskygge |
| Blomstrings 3: | Maj- Juni |
| Frugter str.: | 10 - 25 |
| Bladfarve 2: | Mørkegrønne |
| Vækst: | Normal, Middelt voksende |
| Bredde: | 100-150, 120 - 150 cm |
| Kategori: | Yakushimanum |
| Blomsterfarve: | Sartrosa, Rosa |
| Anvendelse 1: | Haver og parker |
| Højde: | 50 - 100 cm, 120 |
| Hoved kategori: | Rhododendron |
| Efterårsfarve: | Grøn |
| Bladfarve 1: | Mørkegrønne |
| Vækstform: | Kugleformet |
| Bladtype: | Stedsegrøn |
| Anvendelse 4: | Haver |
| Lysforhold: | Fuld sol, Halvskygge |
| Blomstring: | Maj |
| Gødningsniveau: | Mellem |
Yakushimanum- typer og hybrider tåler noget mere lys og vind end den gennemsnitlige storbladede rhododendron. De har en meget kompakt vækst og bladene er lange og læderagtige, typisk med et tykt filtlag på undersiden og et let sølvagtigt filtlag på nye blades overside, hvor det dog hurtigt skylles væk af regn. Filtlaget beskytter imod udtørring og angreb af sugende insekter.
Yakushimatyperne er alle meget rigt blomstrende selv som unge. På veludviklede planter, kan blomsterne næsten skjule det mørkegrønne løv. Blomsterknopperne er altid mørkere end den udsprungne blomst, hvilket giver et smukt farvespil.
Yakushimanumhybrider har oftest en nydelig afrundet vækstform og bliver sjældent over en meter høje