Antal | Pris | |
---|---|---|
Fra 25 stk. | 22,95 kr. | |
100 stk. | Spar 8,00 kr./stk. | 14,95 kr. |
250 stk. | Spar 9,00 kr./stk. | 13,95 kr. |
1000 stk. | Spar 12,00 kr./stk. | 10,95 kr. |
Angiv antal
Samlet pris
22,95 kr./stk.
Vækstform Stor og bred busk på op til 3 meters højde og 3 meters bredde. Væksten er opret og meget stiv, men med en tæt forgrening. Slåen har mange, kraftige grentorne. Slåen danner meget tæt krat, som gør den velegnet til kant-plante i vildt remisser og i læhegn.
Vækstkraft Rodnettet er meget kraftigt og består af en kombination af fine side rødder og dybtgående hovedrødder. Slåen spreder sig kraftigt med rodskud - især efter hård beskæring.
Udseende Slåen blomstrer, som noget af det tidligste i Danmark, før løvspring allerede i april måned. Blomsterne er hvide, 5-tallige og sidder på dværgskud.
Bestøverforhold Blomsterne bestøves af insekter og bier, som tiltrækkes i stort antal, da ikke mange andre træer og buske blomstrer så tidligt på sæsonen.
Blade
Udseende Bladene er mørkegrønne og meget blanke. Bladformen er oval til elliptisk, med savtakket rand. Slåen får smukke, gule høstfarver.
Udseende Frugterne er runde stenfrugter som bliver 10-15 mm. store. De har støvet, mørkeblåt skind. Frugterne spises flittigt af fuglene og kan også bruges i snaps og gele. Dog er de bedst efter et par dage med frost. De kan eventuelt plukkes tidligere og ligges i fryseren i et par dage. Frøene spirer villigt og spredes af fugle.
Slåen er lyskrævende og tåler kraftig vind.
Den trives bedst på fugtig og næringsrig bund og
Slåen er hjemmehørende i dansk natur og er særligt udbredt i Østjylland. Slåen er der imod sjælden i Nord- og Vestjylland.
Bladfarve | Grøn |
---|---|
Blomsterfarve | Hvid |
Blomstring | Apr, Maj |
Bladtype | Elliptiske |
Lysforhold | Fuld sol, Halvskygge |
Vækst | Normal |
Højde | 2-3 m. |
Bredde | 1.5-2 m. |
Duft | Nej |
Anvendelse | Haver |
Placering | Sol |