| Antal | Pris | |
|---|---|---|
| Fra 5 stk. | 64,95 kr. | |
| 10 stk. | Spar 5,00 kr./stk. | 59,95 kr. |
| 15 stk. | Spar 10,00 kr./stk. | 54,95 kr. |
| 60 stk. | Spar 20,00 kr./stk. | 44,95 kr. |
Angiv antal
Samlet pris
64,95 kr./stk.
Bemærk dette er en sæsonvare som leveres i perioden fra uge 1 til uge 52
Agastache Blue Fortune er en markant staude, der tiltrækker opmærksomhed med sine oprette, lilla blomsteraks. Planten har et grønt løv, der danner en tæt busk, hvorfra de karakteristiske blomsterstande rejser sig. Det er en staude, som mange haveejere vælger for dens evne til at tilføre struktur og farve til havens bede. Agastache Blue Fortune hører til i gruppen af stauder, der både har et dekorativt udtryk og en lang sæsoninteresse, hvilket gør den til et oplagt valg, når der skal skabes sammenhæng i beplantningen.
I haven kan Agastache Blue Fortune bruges på mange måder. Den egner sig godt i staudebede, hvor den med sin vækstbredde på 25-50 cm passer fint sammen med andre mellemhøje stauder og prydgræsser. Planten kommer til sin ret i naturinspirerede bede og prærielignende beplantninger, men fungerer også i mere strukturerede anlæg, hvor de lodrette blomsteraks skaber en fin kontrast til mere kugleformede eller fladtvoksende planter. Prøv den sammen med salvie, solhat eller lavendel for et sammenhængende og levende udtryk i bedet. De lilla blomster gør den desuden velegnet til beplantninger, der skal tiltrække bier og sommerfugle.
Gennem sæsonen byder denne staude på en flot udvikling. Løvet springer frem i foråret og danner hurtigt en frodig, grøn busk. Blomstringen starter i foråret, og planten modner hen over sommeren fra juni til september, hvor den bidrager med vedvarende farve og liv i haven. Selv efter blomstringen har de tørrede blomsteraks en vis prydværdi og kan stå hen over efteråret og give struktur til bedet i den kølige del af året. Det gør Agastache Blue Fortune til en staude med lang sæsoninteresse, der giver noget at se på langt ud over selve blomstringstiden.
| Bladfarve | Grøn |
|---|---|
| Blomsterfarve | Lilla |
| Blomstring | Forår |
| Modningstidspunkt | 06 07 08 09 |
| Vækstbredde | 25-50 cm. m |
Den trives bedst på en solrig plads i haven, hvor den kan udfolde sine lilla blomsteraks. Plant den i bede eller rabatter, hvor den får god plads til at brede sig 25-50 cm.
Blomsterne udvikles i foråret og kan nydes i marts, april og maj. De lilla blomsteraks giver farve og struktur tidligt på sæsonen.
Ja, Agastache er kendt for at tiltrække bestøvere som bier og sommerfugle. Den er et godt valg, hvis du gerne vil skabe et levende og summende havemiljø.
Staudeknolden plantes i foråret, når risikoen for hård frost er overstået. Sæt den i jorden på det ønskede voksested, og hold jorden lettere fugtig, mens den etablerer sig.
Den passer godt sammen med andre stauder i bede og rabatter. De oprette, lilla blomsteraks giver fin kontrast til lavere, bredere planter og skaber variation i højde og form.