Plantetorvet.dk
Indkøbskurv
Din kurv er tom

Broget Japansk Pil

Salix integra 'Hakuro Nishiki'

Mængderabat
AntalPris
Fra 1 stk.109,95 kr.
10 stk.Spar 10,00 kr./stk.99,95 kr.
50 stk.Spar 30,00 kr./stk.79,95 kr.
100 stk.Spar 50,00 kr./stk.59,95 kr.

Angiv antal

Samlet pris

109,95 kr.

Broget Japansk Pil med hvide og rosa bladspidser om foråret - et unikt farveshow fra marts/april. Salix integra 'Hakuro Nishiki' er podet på stamme, så højden er endelig, mens kronen kan nå 1-1,5 m i diameter. I løbet af sommeren skifter bladene til grønne og hvide nuancer. Kraftigtvoksende og fuldt hårdfør. Trives i sol og halvskygge, men bør plantes i læ, da vind kan udtørre de brogede blade. Plant i almindelig næringsrig jord. Perfekt som solitærtræ i haven eller i krukke på terrassen.

Beskrivelse:
Smuk broget pil der er podet på en endelig stammehøjde der efterfølgende ikke bliver højere.
Nye skud springer ud i mar/april med hvide og rosa spidser. I løbet af sommeren slår bladene over i mere grønne og hvide farver.
Træets krone kan blive 1 - 1,5 m i diameter og den er kraftigtvoksende.

Trivsel:
Træet trives i sol/halvskygge og er fuldt ud hårdfør , men den bryder sig ikke om at stå for vindudsat.
Hård vind vil udtørre de smukke brogede blade.

Plantning:
Plantes i almindelig næringsrig, men veldrænet havejord. På tung lerjord løsnes jorden og her kan der med fordel tilsættes lidt grus/sand der kan dræne jorden samt jordforbedring der kan tilføre struktur. På let sandet jord tilsættes jordforbedring.
Ifm. plantning bør du opbinde træets stamme til en opbindingspæl .
 Bemærkninger:
Planten gødes regelmæssig i vækstsæsonen mens den er ung med en organisk gødning eller en NPK gødning.
Tilbageklipning i forår (marts/april) af kronen kan anbefales -så sætter den mange nye grene og bliver flot og kompakt

BladfarveBrogebladet
BlomsterfarveGul
BladtypeBladbærende
LysforholdFuld sol, Halvskygge
VækstKraftig vækst
LeveringshøjdeNaN-NaN m.
Bredde2-3 m.
AnvendelseParker, Terasse, Hække, Krukker
VækstformRund krone
Afskæring/beskæringKraftig
Væksthøjde​​50-100 cm. m
Vækstbredde​​50-100 cm. m
Øvrige egenskaberBivenlig, Insektvenlig

Jordtype: Guldhængepil trives bedst i fugtig,  men kan tilpasse sig de fleste jordtyper.

Placeringskrav: Planten foretrækker sol til delvis skygge og skal plantes et sted, hvor den kan få plads til at brede sig.

Vanding: Sørg for regelmæssig vanding, især i etableringsperioden og i tørre perioder.

Beskæring: Beskær planten om foråret for at opretholde dens form og fremme ny vækst.

Frostbeskyttelse: Selvom guldhængepil er hårdfør, kan det være en god idé at dække rødderne med et lag muld i de koldeste måneder for ekstra beskyttelse.

Vi anbefaler også

Komplet opbinding pæl + grej til træer
Bestseller

Komplet opbinding pæl + grej til træer

1 stk Ø 5 pæl + grej

49,95 kr.