| Antal | Pris | |
|---|---|---|
| Fra 1 stk. | 2.199,95 kr. | |
| 10 stk. | Spar 200,00 kr./stk. | 1.999,95 kr. |
Angiv antal
Samlet pris
Paradisæble 'Mokum' imponerer med masser af røde blomster og dekorative røde gennemfarvede bær, der pryder haven langt ind i efteråret. Lille rundkronet træ med åben krone, 3-5 m højt og bredt. Løvspringet er smukt rødligt, senere grønt. Fuldt hårdfør i det danske klima og trives i sol til halvskygge i almindelig havejord. Velegnet som solitærtræ eller plantet i grupper med stauder som bunddække. Gødes moderat i vækstsæsonen.
Lille rundkronet åbent træ. Rødligt løvspring, senere grønt. Bliver mellem 3-5 m høj og bred. Sætter mange røde blomster. Røde gennemfarvede bær. Trives i sol/halvskygge. Fuld ud hårdfør plante til det danske klima. kræver mellem gødning i vækstsæsonen. Plantes i alm. havejord. Velegnet alene og i grupper i en bund af stauder.
| Bladfarve | Rød |
|---|---|
| Blomsterfarve | Rød |
| Blomstring | Forår |
| Bladtype | Lappede |
| Jordbund | Alm. Havemuld |
| Lysforhold | Fuld sol, Halvskygge |
| Vækst | Middel vækst |
| Leveringshøjde | 4-6 m. |
| Bredde | 2-3 m. |
| Modningstidspunkt | Aug, Sep, Okt |
| Vækstform | Bredkronet |
| Væksthøjde | 5-10 m. m |
| Vækstbredde | 5-10 m. m |
| Øvrige egenskaber | Vindtolerant |
Dejlige små træer med rig blomstring i hvide, rosa og pink nuancer alt efter sort. Blomsterne dufter henrivende og efter endt blomstring dannes så de små paradisiske æbler: smukke, men syrlige. De kan spises rå, hvis man kan lide syrlig frugt, eller de kan syltes til gele, eller til en dejlig dessert af hele små æbler, dampet i sukkersirup...med en lille klat flødeskum til! Alle de æbler du ikke spiser, er der i dén grad efterspørgsel på hos havens bærædende fugle, som hurtigt hugger æblerne i sig. Der er aldrig frugtspild under et paradisæbletræ!
Træerne har naturligt afrundet kroneform - rigtigt gamle træer kan få en flad, udbredt krone. Bladene er som udgangspunkt friskgrønne, men der findes dejlige sorter med olivenfarvede, rødlige, røde eller sortrøde blade, som giver god kontrastvirkning til havens mange grønne nuancer.