Cassandra orangeri er specielt designet til den kræsne bruger, der gerne vil gøre lidt ekstra ud af sin have.
Cassandra orangeri leveres med 3 mm tykt hærdet glas i hele baner. Glassene fastgøres med vore elegante glaslister, der fuldender indtrykket af Cassan-dra som et eksklusivt orangeri/drivhus. Den lave indgangssokkel bevirker, at man uhindret kan gå ind og ud af orangeriet/drivhuset. Dette er også en ekstra fordel for kørestolsbrugere.
Angiv antal
Samlet pris
Cassandra orangeri leveres i to størrelser: 9,9 m2 og 11,5 m2. Begge størrelser fås med kraftige anodiserede eller sortlakerede profiler.
Cassandra orangeri monteres oven på en 50 cm høj halvmur (indgår ikke i leverancen). I England – drivhusenes ”moderland” - har det i mange år været populært at montere orangerier/drivhuse oven på halvmure (såkaldte ”dwarf-walls”). Muren kan konstrueres i netop de materialer, der passer bedst til din smag f.eks. teglsten, betonblokke eller som en fuldstøbt betonsokkel. Kombinationen af drivhus og dwarf-wall giver et særdeles flot og spændende look samtidig med, at halvmuren absorberer solvarme i dagtimerne og afgiver denne igen i løbet af natten. Derved opnås en mere jævn temperatur i drivhuset døgnet rundt, hvilket giver skånsomme vækstvilkår for afgrøderne i drivhuset.
Specifikation | 9900 | 11500 |
---|---|---|
Længde | 3,83 m | 4,45 m |
Bredde | 2,57 m | 2,57 m |
Sidehøjde | 1,51 m | 1,51 m |
Totalhøjde | 2,46 m | 2,46 m |
Areal | 9,9 m2 | 11,5 m² |
Antal vinduer | 4 | 4 |
P 6 mm | P 6 mm | |
Farve | Aluminium |
---|---|
Materiale | Glas, Aluminium |
Drivhus | Orangeri |
Højde | 2.46 m. |
Bredde | 2.57 m. |
Længde | 3.83 m. |
Areal | 9,9 m2 |
Cassandra - Orangeri med høj sokkel - Drivhuse
Solarfan, Kraftig solcelleventilator til drivhus
Solarfan, kraftig solcelleventilator til drivhus 600 X 544 mm.