| Antal | Pris | |
|---|---|---|
| Fra 1 stk. | 1.399,95 kr. | |
| 10 stk. | Spar 200,00 kr./stk. | 1.199,95 kr. |
Angiv antal
Samlet pris
Paradisæble 'Fontana' (Malus 'Fontana') er et opstammet prydtræ med en karakteristisk hængende krone, der giver haven et blødt og poetisk udtryk. De graciøst overhængende grene skaber en smuk silhuet, som er iøjnefaldende året rundt — fra den tidlige blomstring i foråret til den nøgne vinterprofil. Om foråret dækkes grenene af hvide og rosa blomster, der skaber et fornemt blomsterflor. Med sin middelvækst bliver 'Fontana' ikke for overvældende, men bidrager med masser af karakter og stemning. Det er et paradisæble, som haveejere vælger for den elegante vækstform og den rige forårsblomstring.
Den hængende kroneform gør Paradisæble 'Fontana' særligt velegnet som solitærtræ, hvor den kan stå frit og vise sin naturlige form. Træet passer godt i mindre og mellemstore haver, hvor det kan fungere som et naturligt blikkfang ved indgangspartiet, på terrassen eller i et bed. Den opstammede form giver et rent og velplejet udtryk, og under kronen er der plads til underplantning med stauder, løgblomster eller bunddækkeplanter. 'Fontana' kan også plantes i krukker på terrasse, altan eller ved indgangen, hvor den tilfører højde og grønt liv. I en frugthave eller ved gruppeplantning med andre Malus-sorter skabes der et varieret og levende havebillede.
Sæsonværdien er høj hos dette paradisæble. I april springer de hvide og rosa blomster ud og giver en intens, men kortvarig blomstring, der tiltrækker bier og andre bestøvende insekter. Hen over sommeren bærer træet sit grønne løv på de elegant hængende grene, og om efteråret kan der komme små prydfrugter, som giver farve og liv i haven — og som fuglene sætter pris på. Om vinteren, når løvet er faldet, står den hængende krone med en skulpturel kvalitet, der giver haven struktur selv i de mørke måneder. Træet trives i fuld sol og kræver kun let beskæring for at bevare sin naturlige form.
| Bladfarve | Grøn |
|---|---|
| Blomsterfarve | Hvid, Rosa |
| Blomstring | Forår |
| Giftighed | Mild ved indtagelse |
| Bladtype | Bladbærende |
| Lysforhold | Fuld sol |
| Vækst | Middel vækst |
| Leveringshøjde | 1-3 m. |
| Bredde | NaN m. |
| Liter | 20 l. |
| Anvendelse | Parker, Terasse, Krukker, Solitær, Frugthave, Altankasse, Gruppeplantning, Altan, Indgangsparti |
| Vækstform | Hængende krone |
| Stammehøjde (cm) | 120 |
| Afskæring/beskæring | Let |
| Særlig risiko (børn/kæledyr) | Ja |
Dejlige små træer med rig blomstring i hvide, rosa og pink nuancer alt efter sort. Blomsterne dufter henrivende og efter endt blomstring dannes så de små paradisiske æbler: smukke, men syrlige. De kan spises rå, hvis man kan lide syrlig frugt, eller de kan syltes til gele, eller til en dejlig dessert af hele små æbler, dampet i sukkersirup...med en lille klat flødeskum til! Alle de æbler du ikke spiser, er der i dén grad efterspørgsel på hos havens bærædende fugle, som hurtigt hugger æblerne i sig. Der er aldrig frugtspild under et paradisæbletræ!
Træerne har naturligt afrundet kroneform - rigtigt gamle træer kan få en flad, udbredt krone. Bladene er som udgangspunkt friskgrønne, men der findes dejlige sorter med olivenfarvede, rødlige, røde eller sortrøde blade, som giver god kontrastvirkning til havens mange grønne nuancer.