| Antal | Pris | |
|---|---|---|
| Fra 1 stk. | 449,00 kr. | |
| 5 stk. | Spar 50,00 kr./stk. | 399,00 kr. |
| 10 stk. | Spar 74,00 kr./stk. | 375,00 kr. |
Angiv antal
Samlet pris
Bemærk dette er en sæsonvare som leveres i perioden fra uge 2 til uge 51
Paradisæble 'Seto' (Malus floribunda 'Seto') er et charmerende prydtræ med rund krone og en kraftig vækst, der gør det til et markant indslag i haven. Træet blomstrer i hvide og rosa nuancer, hvilket giver et blødt og livligt udtryk, når grenene står i fuldt flor. Med sin selvbestøvende egenskab sætter det frugt uden behov for et andet træ i nærheden, og de små paradisæbler pryder grenene langt ind i efteråret. Det er netop kombinationen af smuk blomstring, dekorative frugter og en velformet krone, der gør dette paradisæble til et træ, mange haveejere vender tilbage til.
Paradisæble 'Seto' trives i fuld sol og halvskygge, hvilket giver fleksibilitet i placeringen. Med en bredde på 2-5 meter egner det sig både som solitærtræ i den mellemstore have og som del af et større læhegn eller en blandet beplantning i parkagtige omgivelser. Træet kan med fordel plantes, hvor det får plads til at folde sin runde krone ud — for eksempel ved en indkørsel, på en græsplæne eller som baggrund for lavere stauder og buske. Den runde kronevækst giver en naturlig, harmonisk form uden at kræve intensiv formklipning.
Gennem sæsonen byder træet på skiftende oplevelser. Foråret bringer den karakteristiske blomstring i hvidt og rosa, som tiltrækker bier og andre bestøvende insekter. Hen over sommeren udvikler det bladbærende løv sig tæt og grønt, og når efteråret melder sig, overtager de små paradisæbler scenen og giver farve til haven i en tid, hvor mange andre planter er på retur. Frugternes tilstedeværelse gør desuden træet til et naturligt samlingspunkt for fugle, der søger føde. Paradisæble 'Seto' er dermed et træ, der gavner både havens æstetik og det lokale dyreliv.
| Blomsterfarve | Hvid, Rosa |
|---|---|
| Bladtype | Bladbærende |
| Lysforhold | Fuld sol, Halvskygge |
| Vækst | Kraftig vækst |
| Leveringshøjde | NaN-NaN m. |
| Bredde | 2-5 m. |
| Liter | 10 l. |
| Anvendelse | Parker, Læhegn |
| Vækstform | Rund krone |
| Bestøvning | Selvbestøvende |
| Øvrige egenskaber | Bivenlig, Fuglevenlig, Insektvenlig |
Dejlige små træer med rig blomstring i hvide, rosa og pink nuancer alt efter sort. Blomsterne dufter henrivende og efter endt blomstring dannes så de små paradisiske æbler: smukke, men syrlige. De kan spises rå, hvis man kan lide syrlig frugt, eller de kan syltes til gele, eller til en dejlig dessert af hele små æbler, dampet i sukkersirup...med en lille klat flødeskum til! Alle de æbler du ikke spiser, er der i dén grad efterspørgsel på hos havens bærædende fugle, som hurtigt hugger æblerne i sig. Der er aldrig frugtspild under et paradisæbletræ!
Træerne har naturligt afrundet kroneform - rigtigt gamle træer kan få en flad, udbredt krone. Bladene er som udgangspunkt friskgrønne, men der findes dejlige sorter med olivenfarvede, rødlige, røde eller sortrøde blade, som giver god kontrastvirkning til havens mange grønne nuancer.
Træet udvikler en rund krone og kan blive 2-5 m bredt. Giv det god plads, så kronen kan folde sig frit ud og komme til sin ret.
Paradisæble 'Seto' trives bedst i fuld sol eller halvskygge. Det egner sig godt som solitærtræ, i parker eller som del af et læhegn.
Nej, 'Seto' er selvbestøvende og sætter frugt uden behov for et andet paradisæble- eller æbletræ i nærheden.
Ja, træet er både bivenligt, insektvenligt og fuglevenligt. Blomsterne tiltrækker bestøvere, og de små frugter er en god fødekilde for fugle.
Grav et plantehul, der er mindst dobbelt så bredt som potten. Vand grundigt ved plantning og hold jorden jævnt fugtig den første vækstsæson, så rødderne får fat.