| Antal | Pris | |
|---|---|---|
| Fra 1 stk. | 109,95 kr. | |
| 10 stk. | Spar 5,00 kr./stk. | 104,95 kr. |
| 60 stk. | Spar 25,00 kr./stk. | 84,95 kr. |
Angiv antal
Samlet pris
Smag : Frisk og sød kiwismag. Frugterne kan spises hele med skræl.
Størrelse : Stikkelsbærkiwi 'Kens Red' har frugter med en rødlig skræl og er virkelig dekorative. De bliver mellem 2 og 3 cm i diameter.
Udbytte : Udbyttet er stort, og der kan høstes mange kg. frugt på en voksen plante, der står godt.
Plukketid og modningstid : Frugterne modner bedst, hvis planten står på en lun placering. Normal modning i september og oktober.
Anvendelse : Kan gemmes køligt i op til en uge, eller syltes, tørres og bruges til marmelade.
Blomstringstid : Blomstrer i maj
Bestøver-forhold : fremmedbestøver, kræver en hanlig stikkelsbærkiwi i nærheden
Kraftigt voksende klatreplante, med slyngende grene, der kan blive op mod 6 meter. Trives bedst på en placering i fuld sol og læ.
Kræver ikke beskæring, men udtynding kan foretages i april.
Sorten er sund og hårdfør.
Tilføj gerne Plante-bioaktivator, når du planter. Det stimulerer rodvæksten og fremmer plantens sundhed.
| Væksthøjde | 5-10 m. m |
|---|---|
| Vækstbredde | 1-2 m. m |
Kiwi - Slyngplanter
Ja, 'Ken's Red' er en hunplante og kræver en hanplante i nærheden for at blive bestøvet og sætte frugt.
Ja, frugterne kan spises hele med skræl. De har en frisk og sød kiwismag og bliver 2-3 cm i diameter med en flot rødlig skræl.
Planten kan nå en højde på 5-10 m. og en bredde på 1-2 m. Den er en slyngplante og har brug for et espalier, pergola eller lignende støtte at klatre op ad.
Stikkelsbærkiwi høstes typisk i løbet af efteråret, når frugterne er fyldt ud og let giver efter ved et forsigtigt tryk. En voksen plante kan give et stort udbytte.
Grav et hul, der er lidt større end potten, og plant i samme dybde som i potten. Vand grundigt efter plantning og sørg for en solid støtte, da planten er en kraftig slyngplante.