Plantetorvet.dk
Indkøbskurv
Din kurv er tom

Glansmispel 'Red Robin'

Photinia fraseri 'Red Robin'

Mængderabat
Antal Pris
Fra 1 stk. 949,95 kr.
2 stk. Spar 100,00 kr./stk. 849,95 kr.

Angiv antal

Samlet pris

949,95 kr.

Glansmispel 'Red Robin'


Vækstform

Middelstor og velforgrenet busk med afrundet vækstform.
 Tåler beskæring og formklipning. 

Løv

Bladene er store, blanke og ovale. Alle nye blade er lysende røde, senere mørkegrønne. Busken er delvist vintergrøn, blade som falder af i løbet af vinteren, farves om efteråret røde.

Blomst 

Små hvide blomster, som sidder samlet i skærme. Kun ældre planter blomstrer.

Frugt

Dekorative, men uspiselige bær, som først er røde, siden sorte eller sortblå. Bærrene ædes af havens fugle.. 

Bark

Unge grene har glat grågrøn bark, senere brunlig.

Vækstforhold

Kun til yderst beskyttet plads i læ. Undgå direkte morgensol. Gerne en kalkholdig og veldrænet jord. 

 Vejledning: Fin som variationsplante i større bede, fx omgivet af vinterblomstrende lyng eller vintergrønne bregner. Vinterskader kan forekomme.

Planten bør vandes grundigt ved plantning og regelmæssigt gennem etableringsfasen.
Planten gødes to gange årligt, hhv. april og juni måned, med en organisk gødning.

Bladfarve Rød
Blomsterfarve Hvid
Blomstring Maj, Jun
Bladtype Ovalformede
Lysforhold Fuld sol, Halvskygge
Vækst Normal
Højde 1-2 m.
Bredde 60-90 cm
Duft Nej
Anvendelse Haver
Placering Sol

Glansmispel er en ganske særlig busk, som på en beskyttet plads, står med blanke, grønne blade hele året.
Som alle vintergrønne buske, fælder den undertiden ældre blade, og for at dette bladskifte ikke skal gå ubemærket hen, får de gamle blade en fantastisk lysende rød farve i løbet af efteråret. Som et lille neonskilt, der advarer om kommende bladfald, lyser de op blandt de yngre, mørkegrønne blade.

Igen i maj-juni, når helt nye blade bryder frem, får vi mørkerøde farver fra glansmispel. Hvert eneste nye blad er nemlig rødt og blankt som lak, mens det folder sig ud.
Ældre buske blomstrer på samme tid, som de nye blade folder sig ud. Blomsterne er små og hvide og sidder mange sammen i fine skærme: som et hvidt slør over de røde blade.
De mange blomster besøges af talrige insekter, især bier - og udvikler sig senere til små, læderagtige bær, som først er røde, siden sorte - og til slut forsvinder i fuglenes næb som vinterfoder

Vi anbefaler også

Plantemåtte
Bestseller

Plantemåtte

Ø60 cm

Fra

49,95 kr.
Havens All-Round gødning NPK 12-2-10
Bestseller
Handske MaxiFlex - Ultimate
Bestseller

Handske MaxiFlex - Ultimate

Str 6

Fra

39,95 kr.
Felco beskærersaks.

Felco beskærersaks.

Standard

499,95 kr.
Plantetorvets plantejord
Bestseller

Plantetorvets plantejord

40 liter sække

Fra

59,95 kr.
Handske MaxiDry

Handske MaxiDry

Str 6

Fra

44,95 kr.