Plantetorvet.dk
Indkøbskurv
Din kurv er tom

Weigela 'Minor Black'

Mængderabat
Antal Pris
Fra 1 stk. 189,95 kr.
7 stk. Spar 20,00 kr./stk. 169,95 kr.
21 stk. Spar 40,00 kr./stk. 149,95 kr.

Angiv antal

Samlet pris

189,95 kr.

Planten bliver typisk omkring 40 - 60 cm høj og 20 - 40 cm bred. Den er langsomtvoksende og bruges ofte i kompakte beplantninger. Trives bedst i sol / halvskygge. Det er en fuldt ud hårdfør plante til det danske klima. Planten kræver mellem gødning.Blomster er 4 - 7 cm, rosarøde. Den blomstrer i perioden juli- september.Har rødgrønne, lancetformede blade.
Bladfarve Rødgrønne
Blomsterfarve Rosarøde
Bladtype Lancetformede
Vækst Langsomtvoksende
Højde 40-60 cm
Bredde 20-40 cm
Duft Nej
Placering Sol


Kimer, I klokker! Klokkebuskens klokker kimer højere og længere end nogen andre buske med klokkeformede blomster - og er tillige overraskende store . Især på de små sorter som Minor Black Nana-typerne, er blomstringen helt overdådig og kan fortsætte i månedsvis. Klokkebusken er en fordringsløs og let dyrkelig busk, som blot kræver en lys eller halvskygget position - og en jord, der er veldrænet.
Ældre buske kan med fordel foryngelsesbeskæres, ved at man ind i mellem fjerner nogle af buskens ældste og groveste grene for at få bedre plads til unge skud.
Flere klokkebuske har iøjnefaldende bladfarver, som gør dem oplagte som kontrastplanter. Meget fine høstfarver også på de grønbladede typer.

Vi anbefaler også

Plantemåtte
Bestseller

Plantemåtte

Ø60 cm

Fra

49,95 kr.
Havens All-Round gødning NPK 12-2-10
Bestseller
Handske MaxiFlex - Ultimate
Bestseller

Handske MaxiFlex - Ultimate

Str 6

Fra

39,95 kr.
Felco beskærersaks. nr. 2

Felco beskærersaks. nr. 2

Standard

499,95 kr.
Plantetorvets plantejord
Bestseller

Plantetorvets plantejord

40 liter sække

Fra

59,95 kr.
Handske MaxiDry

Handske MaxiDry

Str 6

Fra

44,95 kr.