Plantetorvet.dk
Indkøbskurv
Din kurv er tom

Miniature Narcis 'Jetfire'

Narcissus botanical 'Jetfire'

  • Gul narcis med orange trompet
  • Bliver ca. 20 cm høj
  • Blomstrer i marts
  • Meget velegnet til naturalisering
  • 100 stk. i pakken – dækker ca. 1,4 m²

Angiv antal

Samlet pris

139,98 kr.-50%

Normalpris 279,95 kr./stk.

Sæsonkalender

Januar

Februar

Marts

April

Maj

Juni

Juli

August

September

Oktober

November

December

  • Såning/plantning Såning/plantning
  • Blomstringsperiode Blomstringsperiode
  • Høstperiode Høstperiode

Livlig forårsblomstring med gule og orange toner

Miniature Narcis 'Jetfire' skyder flere blomster per stilk og giver et fyldigere forårsbillede end mange andre miniaturenarcisser. De klare gule blomsterblade med markant orange trompetformet midte skaber livlig kontrast i bede, krukker og stenhaver. Bliver kun ca. 20 cm høj med korte, smalle mørkegrønne blade. En af de mest iøjnefaldende lave påskeliljer, der passer perfekt til forrest i bedet, i balkonkasser eller naturaliseret i græsplænen.

Miniature Narcis 'Jetfire' (Narcissus botanical 'Jetfire') er en charmerende botanisk påskelilje, der lyser haven op med sine klare, gule blomsterblade og markante, orange trompetformede midte. Det er en lille narcis med masser af personlighed, som skyder flere blomster per stilk og dermed giver et fyldigere udtryk end mange andre miniaturenarcisser. Med en højde på omkring 20 cm og flotte, korte og smalle mørkegrønne blade er 'Jetfire' en af de mest iøjnefaldende sorter blandt de lave påskeliljer. Det er en sort, som mange haveejere vælger, fordi den giver et kraftigt farvespil tidligt på sæsonen, når haven ellers stadig vågner af vinterdvalen.

I haven gør 'Jetfire' sig særlig godt i grupper, hvor løgene plantes tæt med 5-10 cm afstand for at skabe et samlet, levende tæppe af farve. Den lave vækst gør den velegnet til forreste række i bede og rabatter, langs havegange eller i stenhaver, hvor den kan stå uden at blive overskygget af højere planter. Den er også oplagt til plantning under løvfældende buske og træer, hvor der er rigeligt med lys i det tidlige forår. 'Jetfire' kan med fordel kombineres med andre forårsblomstrende løgplanter som krokus, scilla og andre narcisser for en varieret og langvarig forårsoplevelse.

Blomstringen finder sted i marts og april, netop i den periode hvor haven har mest brug for farve og liv. De varme gule og orange nuancer skaber en varm kontrast til det tidlige forårs ofte dæmpede palette. Efter blomstring visner bladene gradvist ned, og løgene samler energi til næste sæsons blomstring. 'Jetfire' er en pålidelig sort, der naturaliserer sig fint i haven og kan vende tilbage år efter år. Det gør den til et godt valg for haveejere, der ønsker forårsløg, som etablerer sig og breder sig over tid uden stort vedligehold.

  • Flere blomster per stilk giver et fyldigere udtryk
  • Lav vækst på ca. 20 cm – velegnet til forreste række i bedet
  • Blomstrer i marts og april med gule kronblade og orange trompet
  • Naturaliserer sig i haven og vender tilbage år efter år
BladfarveGrøn
BlomsterfarveHvid
BlomstringEfterår, Vinter
GiftighedAlvorlig ved indtagelse
BladtypeBladbærende
AnvendelseKrukker, Staudebed, Kantplanter, Naturhave, Snitblomst, Stenhøj, Gruppeplantning
Modningstidspunkt03
GødningsbehovLavt
Afskæring/beskæringIngen
Væksthøjde0-25 cm. m
Særlig risiko (børn/kæledyr)Ja
Hvornår skal jeg plante løgene?

Løgene plantes i efteråret, typisk fra september til december, så de kan etablere sig inden foråret.

Hvor kan Miniature Narcis 'Jetfire' bruges i haven?

Den er velegnet til krukker, staudebed, stenhøj, naturhave og som kantplante. Den egner sig også til gruppeplantning og som snitblomst.

Skal jeg gøde løgene?

Gødningsbehovet er lavt. Løgene klarer sig fint uden de store mængder gødning.

Er planten giftig?

Ja, alle dele af narcissen er giftige og kan være alvorlige ved indtagelse. Vær opmærksom, hvis der er børn eller dyr i haven.

Skal jeg skære blomsterne ned efter afblomstring?

Nej, der er ikke behov for beskæring. Lad løvet visne ned af sig selv, så løgene kan samle næring til næste års blomstring.

Vi anbefaler også

Handske MaxiDry

Handske MaxiDry

Str 6

Fra

44,95 kr.
Fiberdug

Fiberdug

2,4 x 10 m.

99,95 kr.
Kent & Stowe smal planteskovl
Bestseller
Kent & Stowe smal planteske
Bestseller
Plantebor til blomsterløg
Bestseller