Grundstamme S.J.A er en almindelig stamme til stenfrugttræer. Den giver en middelkraftig vækst og træer op til 3-5 m. Den danner et kraftig rodnet der tåler tørke og vind. Den trives i en veldrænet, næringsrig jordbund men er ellers alsidig i forhold til typen.
Angiv antal
Samlet pris
Normalpris 299,00 kr./stk.
Tilbuddet udløber 03/04/25
Smag Sødsyrlig og aromatisk smag, især hos veludviklet frugt. ca. 15% sukker.
Frugtkød Saftigt
Farve Rødviolette
Skræl Sprød skræl.
Størrelse 35-40 gram
Frugt facon Oval, lille - mellemstørrelse.
Udbytte Højt udbytte, udtyndning nødvendig for at opnå en tilfredsstillende størrelse.
Plukketid og modningstid Tidlig, først i august.
Lagring og hyldeliv Kan lagres ca. 2 uger.
Anvendelse Den bedste tidlige spiseblomme.
Blomstringstid Tidlig.
Bestøverforhold Selvbestøvende.
Vækstform Opret træ med rund, velforgrenet krone.
Vækstkraft Middelstærk vækst.
Utrolig sundt træ. Modstandsdygtig overfor sen frost.
Sund lækker spiseblomme. Anbefales pga. tidlighed, stor frugtbarhed og god spisekvalitet. Selvbestøvende.
Frugttræet trives bedst i en god beriget jord. Træet gødes hen over vækstsæsonen (fra foråret og løbende hen over sommeren)
Mht. beskæring skal dette ske i vinterperioden, når træerne er i dvale eller lige efter frugterne er plukket af(dette er dog kun en let beskæring der kan ske her)
Det vil altid være en godt at give træerne en god opbinding så det ikke vælter eller knækker under blæst. Opbinding er også med til at rødderne hurtigere kommer godt ud i jorden og man dermed sikre at træet hurtigere bliver veletableret. I de første par år er det vigtigt at vande reglmæssigt hvis der skulle komme tørre perioder da træets rødder ikke helt er veludviklet endnu.
Harer og rådyr er vilde med barken især fra frugttræer, derfor er det godt her at sætte barkbeskytter op hvis der skulle være hare eller rådyr i området.
Bladfarve | Grøn |
---|---|
Blomsterfarve | Hvid |
Efterårsfarve | Gul |
Blomstring | Apr |
Bladtype | Ægformede |
Lysforhold | Fuld sol, Halvskygge |
Vækst | Normal |
Højde | 4-6 m. |
Bredde | 2-3 m. |
Duft | Nej |
Anvendelse | Haver |
Modning | Aug |
Placering | Sol |
En del blommetræer er selvbestøvende, så du ikke behøver overveje om naboen eller naboens nabo har en passende partner til DIT blommetræ, men skal du have sveskeblommer eller reineclauder - eller de delikate dessertblommer fra Kirkes, Valor og Jubilæum, så er en bestøver indenfor 100-150 meters afstand en nødvendighed. Trofaste selvbestøvende Victoria og Opal stiller altid op til dét formål, hvis ikke der er andre indenfor biernes rækkevidde.Se oversigt over Bestøvning,- Grundstammer og modningstid for blommer her
Komplet opbinding pæl + grej til træer
Komplet opbinding pæl + grej til Træer 1 stk Ø 5 pæl + grej